Organization Calendar (Kitchener Minor Hockey)

PrintOrganization Calendar
<< PrevApr 23, 2017-May 06, 2017Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Apr 23Apr 24Apr 25Apr 26Apr 27Apr 28Apr 29
GirlsB
Novice - OWHA #2713
8:00 AM-9:00 AM
Tryout
GirlsA
Atom - OWHA #2717
9:00 AM-10:30 AM
Tryout
GirlsA
Bantam - OWHA #2718
10:30 AM-12:00 PM
vs. Stoney Creek Sabres
AAA
Major Atom
11:15 AM-12:45 PM
vs. Cambridge Hawks
AAA
Minor Atom
1:00 PM-2:30 PM
@ Waterloo Wolves
GirlsAA
Midget - OWHA #2706
2:15 PM-3:45 PM
@ Mississauga Chiefs
AAA
Major Peewee
2:30 PM-4:00 PM
@ Huron Perth Lakers
AAA
Minor Peewee
3:30 PM-5:00 PM
Tryout
AAA
Minor Bantam
4:00 PM-5:30 PM
@ Huron Perth Lakers
AAA
Major Bantam
5:30 PM-7:30 PM
@ Huron Perth Lakers
AAA
Major Peewee
5:00 PM-6:30 PM
vs. Huron Perth Lakers
PW4
Komandantes
5:15 PM-6:15 PM
vs. PW4 - Kavaliers
PW4
Kommissioners
6:15 PM-7:15 PM
vs. PW4 - Kolonels
AAA
Major Bantam
6:30 PM-8:00 PM
vs. Huron Perth Lakers
AAA
Minor Atom
6:30 PM-7:30 PM
@ Cambridge Hawks
GirlsA
Atom - OWHA #2717
6:30 PM-7:30 PM
@ Stratford Aces
GirlsA
Peewee - OWHA #2707
6:30 PM-8:00 PM
vs. Brantford Ice Cats
PW4
Kings
7:15 PM-8:15 PM
vs. PW4 - Knights
AAA
Minor Bantam
7:30 PM-9:00 PM
@ Hamilton Huskies
GirlsAA
Midget - OWHA #2706
8:00 PM-9:30 PM
vs. Waterloo Ravens
PW4
Krusch
8:15 PM-9:15 PM
vs. PW4 - Kaptains
AAA
Minor Midget
9:00 PM-10:30 PM
@ Hamilton Huskies
GirlsA
Atom - OWHA #2717
5:00 PM-6:00 PM
vs. Waterloo Ravens
HB
Hockey Beginnings 5 pm
5:15 PM-6:15 PM
Hockey Beginnings
AAA
Major Atom
6:00 PM-7:30 PM
@ Guelph Gryphons
AAA
Minor Bantam
6:00 PM-7:30 PM
Tryout
HB
Hockey Beginnings 6 pm
6:15 PM-7:15 PM
Hockey Beginnings
NOV4
Korn Pops
7:15 PM-8:15 PM
vs. NOV4 - Kix
AAA
Minor Midget
7:30 PM-9:00 PM
vs. Hamilton Huskies
PW4
Kingpins
8:15 PM-9:15 PM
vs. PW4 - Kowboys
GirlsAA
Midget - OWHA #2706
8:30 PM-10:00 PM
@ Waterloo Ravens
MID4
Greenshirts
9:15 PM-10:15 PM
vs. MID4 - Rangers
MID4
Stars
10:15 PM-11:15 PM
vs. MID4 - Dutchmen
ATO4
Krunch
5:00 PM-6:00 PM
vs. ATO4 - Kruisers
GirlsA
Peewee - OWHA #2707
5:15 PM-6:45 PM
vs. Guelph Gryphons
ATO4
Kanucks
6:00 PM-7:00 PM
vs. ATO4 - KeeWees
Seeded - Major Bantam Red
6:45 PM-7:45 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
ATO4
Komets
7:00 PM-8:00 PM
vs. ATO4 - Kiowas
Seeded
Minor Bantam Red
7:15 PM-8:15 PM
Bodychecking Clinic - Classroom
GirlsAA
Midget - OWHA #2706
7:15 PM-8:45 PM
Tryout
Seeded - Major Bantam Red
7:45 PM-8:45 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
ATO4
Kombines
8:00 PM-9:00 PM
vs. ATO4 - Kougars
Seeded
Minor Bantam Red
8:45 PM-10:15 PM
Bodychecking Clinic
BAN4
Leafs
9:00 PM-10:00 PM
vs. BAN4 - Jets
GirlsA
Atom - OWHA #2717
5:00 PM-6:00 PM
Tryout
PTY4
Kangaroos
5:15 PM-6:15 PM
vs. PTY4 - Koala
PTY4
Killer Whales
5:15 PM-6:15 PM
vs. PTY4 - Koyotes
Seeded - Major Peewee Red
6:00 PM-7:00 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
PTY4
Kobras
6:15 PM-7:15 PM
vs. PTY4 - Kondors
PTY4
Kamels
6:15 PM-7:15 PM
vs. PTY4 - King Krabs
Seeded - Major Peewee Red
7:00 PM-8:00 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
ATO4
Krauts
7:15 PM-8:15 PM
vs. ATO4 - Klippers
Seeded - Minor Midget Red
8:00 PM-9:00 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
BAN4
Senators
8:15 PM-9:15 PM
vs. BAN4 - Flames
Seeded - Minor Midget Red
9:00 PM-10:00 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
BAN4
Oilers
9:15 PM-10:15 PM
vs. BAN4 - Canadiens
NOV4
Korn Chex
5:00 PM-6:00 PM
vs. NOV4 - Kashi
NOV4
Kix
6:00 PM-7:00 PM
vs. NOV4 - Krispex
NOV4
Korn Pops
7:00 PM-8:00 PM
vs. NOV4 - Korn Flakes
GirlsAA
Midget - OWHA #2706
7:30 PM-9:00 PM
@ London Devilettes
NOV4
Koco Pebbles
8:00 PM-9:00 PM
vs. NOV4 - Kount Chocula
Seeded - Minor Bantam Red
8:15 PM-9:15 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
GirlsA
Midget - OWHA #2725
9:00 PM-10:30 PM
Tryout
Seeded - Minor Bantam Red
9:15 PM-10:15 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
Seeded
Minor Atom Red
8:15 AM-9:15 AM
Tryout - Last Name A to L
Seeded
Minor Atom Red
9:15 AM-10:15 AM
Tryout - Last Name M to Z
Seeded
Major Atom Red
12:00 PM-1:00 PM
Tryout - Last Name A to L
Seeded
Major Atom Red
1:00 PM-2:00 PM
Tryout - Last Name M to Z
Seeded
Minor Peewee Red
2:00 PM-3:00 PM
Tryout - Players Last Name A to M
Seeded
Minor Peewee Red
3:00 PM-4:00 PM
Tryout - Players Last Name N to Z
GirlsBB
Peewee - OWHA #2723
3:15 PM-4:15 PM
Tryout - Players Last Name A to K, Goalies Q to Z
GirlsBB
Peewee - OWHA #2723
4:15 PM-5:15 PM
Tryouts - Players Last Name L to Z, Goalies A to P
Seeded - Major Bantam Red
5:15 PM-6:15 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
Seeded - Major Bantam Red
6:15 PM-7:15 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
Seeded - Minor Midget Red
7:15 PM-8:15 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
Seeded - Minor Midget Red
8:15 PM-9:15 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
Apr 30May 01May 02May 03May 04May 05May 06
GirlsBB
Bantam - OWHA #2711
8:30 AM-10:00 AM
Tryout
GirlsA
Peewee - OWHA #2707
9:00 AM-10:00 AM
@ Wilmot Wolverines
GirlsA - Midget - OWHA #2725
12:30 PM-2:00 PM
Intrasquad
Blue @ White
Seeded
Major Bantam Red
2:00 PM-3:00 PM
vs. London Jr Knights
Seeded
Major Atom Red
2:15 PM-3:15 PM
Tryout - Last Name A to L
Seeded
Major Bantam Red
3:00 PM-4:00 PM
vs. London Jr Knights
Seeded
Major Atom Red
3:15 PM-4:15 PM
Tryout - Last Name M to Z
Seeded - Minor Peewee Red
5:00 PM-6:00 PM
Intrasquad
Team B - Last Name A to M @ Team A - Last Name A to M
Seeded - Minor Peewee Red
6:00 PM-7:00 PM
Intrasquad
Team D - Last Name N to Z @ Team C - Last Name N to Z
Seeded - Minor Bantam Red
6:15 PM-7:15 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
Seeded - Major Peewee Red
7:00 PM-8:00 PM
Intrasquad
Team B @ Team A
Seeded - Minor Bantam Red
7:15 PM-8:15 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
Seeded
Major Bantam Red
7:45 PM-9:15 PM
@ London Jr Knights
Seeded - Major Peewee Red
8:00 PM-9:00 PM
Intrasquad
Team D @ Team C
Seeded - Major Peewee Red
5:00 PM-7:00 PM
Intrasquad
White @ Blue
GirlsBB - Peewee - OWHA #2723
5:00 PM-5:40 PM
Intrasquad
Blue @ White
Seeded
Minor Atom Red
5:15 PM-6:15 PM
Tryout - Last Name A to L
PW4
Kaptains
5:15 PM-6:15 PM
vs. PW4 - Kommissioners
GirlsBB - Peewee - OWHA #2723
5:40 PM-6:30 PM
Intrasquad
Blue @ White
Seeded
Minor Atom Red
6:15 PM-7:15 PM
Tryout - Last Name M to Z
PW4
Kowboys
6:15 PM-7:15 PM
vs. PW4 - Kings
GirlsBB
Bantam - OWHA #2711
6:30 PM-8:00 PM
Tryout
Seeded
Minor Midget Red
7:00 PM-9:00 PM
vs. Guelph Gryphons
PW4
Kingpins
7:15 PM-8:15 PM
vs. PW4 - Krusch
Seeded
Major Bantam Red
7:30 PM-9:00 PM
@ Guelph Gryphons
PW4
Kavaliers
8:15 PM-9:15 PM
vs. PW4 - Kolonels
Seeded - Minor Peewee Red
5:00 PM-6:00 PM
Intrasquad
Team C @ Team A
Seeded - Major Atom Red
5:15 PM-6:15 PM
Intrasquad
White @ Blue
HB
Hockey Beginnings 5 pm
5:15 PM-6:15 PM
Hockey Beginnings
Seeded - Minor Peewee Red
6:00 PM-7:00 PM
Intrasquad
Team D @ Team B
Seeded - Major Atom Red
6:15 PM-7:15 PM
Intrasquad
White @ Blue
HB
Hockey Beginnings 6 pm
6:15 PM-7:15 PM
Hockey Beginnings
Seeded
Major Bantam Red
7:00 PM-8:30 PM
vs. Guelph Gryphons
NOV4
Kaptain Krunch
7:15 PM-8:15 PM
vs. NOV4 - Koco Puffs
Seeded
Minor Bantam Red
7:15 PM-9:15 PM
Tryout
PW4
Knights
8:15 PM-9:15 PM
vs. PW4 - Komandantes
GirlsA
Midget - OWHA #2725
8:30 PM-10:00 PM
vs. Cambridge Roadrunners
MID4
Stars
9:15 PM-10:15 PM
vs. MID4 - Greenshirts
MID4
Dutchmen
10:15 PM-11:15 PM
vs. MID4 - Rangers
Seeded
Major Bantam Red
5:00 PM-7:00 PM
@ Cambridge Hawks
Seeded - Major Peewee Red
5:00 PM-6:30 PM
Intrasquad
White @ Blue
ATO4
Kougars
5:15 PM-6:15 PM
vs. ATO4 - Kanucks
ATO4
Klippers
6:15 PM-7:15 PM
vs. ATO4 - Komets
Seeded
Minor Bantam Red
6:30 PM-8:00 PM
vs. Hespeler
Seeded
Minor Peewee Red
7:00 PM-8:00 PM
@ Guelph Gryphons
ATO4
Krauts
7:15 PM-8:15 PM
vs. ATO4 - Kombines
Seeded
Minor Midget Red
8:00 PM-9:30 PM
vs. Cambridge Hawks
ATO4
Kruisers
8:15 PM-9:15 PM
vs. ATO4 - KeeWees
BAN4
Oilers
9:15 PM-10:15 PM
vs. BAN4 - Flames
Seeded - Minor Atom Red
5:00 PM-7:00 PM
Intrasquad
White @ Blue
PTY4
Kondors
5:15 PM-6:15 PM
vs. PTY4 - King Krabs
PTY4
Kobras
5:15 PM-6:15 PM
vs. PTY4 - Kamels
PTY4
Koala
6:15 PM-7:15 PM
vs. PTY4 - Koyotes
PTY4
Kangaroos
6:15 PM-7:15 PM
vs. PTY4 - Killer Whales
Seeded
Minor Bantam Red
6:30 PM-8:00 PM
@ Cambridge Hawks
Seeded
Major Peewee Red
6:45 PM-8:15 PM
@ Woodstock Jr Navy Jets
Seeded
Minor Peewee Red
7:00 PM-8:30 PM
vs. Cambridge Hawks
ATO4
Kiowas
7:15 PM-8:15 PM
vs. ATO4 - Krunch
Seeded
Minor Midget Red
8:00 PM-10:00 PM
@ Cambridge Hawks
BAN4
Leafs
8:15 PM-9:15 PM
vs. BAN4 - Canadiens
GirlsA
Midget - OWHA #2725
8:30 PM-10:00 PM
vs. Woodstock Jr Navy Jets
BAN4
Jets
9:15 PM-10:15 PM
vs. BAN4 - Senators
Seeded
Major Atom Red
5:00 PM-6:30 PM
vs. Woodstock Jr Navy Jets
NOV4
Kount Chocula
5:15 PM-6:15 PM
vs. NOV4 - Kaptain Krunch
NOV4
Koco Puffs
6:15 PM-7:15 PM
vs. NOV4 - Korn Chex
GirlsBB
Bantam - OWHA #2711
6:30 PM-8:00 PM
vs. Grand River Mustangs
Seeded
Minor Bantam Red
6:30 PM-8:00 PM
@ Hespeler
Seeded
Major Peewee Red
7:15 PM-8:45 PM
@ Mississauga Jets
NOV4
Kix
7:15 PM-8:15 PM
vs. NOV4 - Kashi
Seeded
Major Bantam Red
8:00 PM-9:30 PM
vs. Cambridge Hawks
NOV4
Korn Pops
8:15 PM-9:15 PM
vs. NOV4 - Krispex
Seeded
Minor Atom Red
11:00 AM-12:30 PM
vs. Guelph Gryphons
Seeded
Minor Peewee Red
12:30 PM-2:00 PM
vs. Guelph Gryphons
Seeded
Major Peewee Red
2:00 PM-3:30 PM
vs. Woodstock Jr Navy Jets
Seeded
Minor Bantam Red
3:30 PM-5:00 PM
vs. Cambridge Hawks
GirlsBB
Bantam - OWHA #2711
3:30 PM-4:30 PM
@ Wilmot Wolverines
GirlsBB
Peewee - OWHA #2723
5:00 PM-6:00 PM
Tryout
Seeded
Major Atom Red
5:30 PM-7:00 PM
@ Cambridge Hawks
Seeded
Minor Midget Red
6:00 PM-7:30 PM
vs. Burlington Eagles
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
HideOrganization Menu
Social Networking
Follow Us On
Follow Kitchener Minor Hockey on Twitter
- and -
Visit Kitchener Minor Hockey on Facebook
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Printed from kitchenerminorhockey.com on Thursday, April 27, 2017 at 12:52 AM